Při spouštění pluginu došlo k chybě: sgb_error_documents -> : Only variables should be passed by reference on line 81
Euro Hypotéky: Hypotéky vzrostly v objemu o více než polovinu

Hypotéky vzrostly v objemu o více než polovinu


HYPOTÉKY VZROSTLY V OBJEMU O VÍCE NEŽ POLOVINU

Tomáš Cibule – 30.7.2007

Lidé stále touží po vlastním bydlení, hypotéky jsou často jediné řešení

Lidé stále více touží po vlastním domově, hypotéky jsou pro řadu z nich jediné řešení jak jej získat. I letošní rok si mohou hypoteční banky. gratulovat. Hypotéky v prvním pololetí zaznamenaly nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o více než polovinu. Stoupá i výše průměrného hypotéčního úvěru.

Například Česká spořitelna poskytla v pololetí hypotéky za 25,6 miliardy korun, Hypoteční banka přes 21 miliard korun a Raiffeisenbank za více než deset miliard korun. Rostoucí životní úroveň se projevuje i ve stoupající výši průměrné hypotéky.

Průměrná výše hypotéky roste

Hypoteční banky vzrostly průměrné hypotéky o pětinu na 1,6 milionu korun. „Zatímco loni v prvním pololetí průměrná výše hypotéky dosáhla 1,53 milionu korun, letos je to již 1,79 milionu,“ potvrdil vývoj manažer hypotečních úvěru Raiffeisenbank Jan Bureš.

Za silným růstem hypotečních úvěrů stojí podle odborníků především zvyšování mezd a životní úrovně Čechů. Dále pokles nezaměstnanosti, rozvoj trhu s bydlením a lidé ze silných ročníků sedmdesátých let, kteří si nyní pořizují vlastní bydlení potřebují hypotéky. Úvěry jsou také dostupnější, banky mají pestrou nabídku a vyřízení hypotéky už netrvá tak dlouho.

Hypotéky zdražují, ale zájem o ně neklesá

Zájem o hypotéky zatím nesnižuje ani růst úrokových sazeb, který postupně úvěry zdražuje. A podobný vývoj lze očekávat i do budoucna. Podle analytiků na konci roku 2008 stoupne základní úroková sazba hypotéky ze současných 2,75 až na 3,50 procenta. Zdraží i dluhopisy a hypoteční zástavní listy, ze kterých banky peníze na hypotéky získávají.

Banky přitom v posledních měsících zvýšily úročení úvěrů. Od začátku roku se minimální sazby hypotéky s pětiletou fixací zvedly až o procentní bod a teď se v pohybují kolem pěti procent. Banky chystají další zvýšení úroků na hypotéky. Za celý letošní rok by podle zástupce ředitele úseku pro hypoteční bankovnictví České spořitelny Pavla Kühna měl hypoteční trh stoupnout až o 45 procent.

Objemy hypoték nadále porostou

Hypotéky by Podle manažera útvaru „Bydlení a úvěry Hypoteční banky“ Jana Kloučka mohli letos zvýšit v celkovém objemu až o polovinu. Za celý loňský rok banky poskytly hypotéky za více než 100 miliard korun, a trh tak rostl o 40 procent.

Stejně jako produkce jednotlivých bank poroste i produkce jednotlivých hypotečních brokerů, poskytujících hypotéky převážně u všech bankovních subjektů. Nechat si poradit od hypotečního brokera je dnes snadnější, než zajít do první banky. Klientovi se dostane v porovnání přes desítku českých bank, a největší hypoteční brokeři mají obecně nižší úroky nebo poplatky pro kleinty, než jsou na přepážkách jednotlivých bank.

„Objem úvěrů zprostředkovaných naší firmou pro bankovní domy pro příští rok neklesne pod 6,5 miliardy korun,“ uvedl nám majitel hypoteční firmy Eurohypotéka.

Euro Hypotéky » Články

garance úroků od: 1 rok fix ...2,5%, 5 let fix ...2,79%