Při spouštění pluginu došlo k chybě: sgb_error_documents -> : Only variables should be passed by reference on line 81
Euro Hypotéky: Zdanění hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky

Zdanění hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky


Zdanění hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky

Jan Král – 4.9.2007

Hypotéky v dohledné době zřejmě podraží

Důvodem jsou daňové změny zavedené reformou veřejných financí a také avizované zvýšení úrokových sazeb České národní banky, shodují se hospodářské a Lidové noviny. Zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů, kterými banky úvěry financují, by podle některých studií mohlo zdražit hypotéky asi o 0,5 až 0,8 procenta.

„Úroky u Hypotéky vzrostou asi o půl procentního bodu. To je při běžné hypotéce na 1,7 milionu na dvacet let 500 korun,“ řekl HN David Sahula z Hypoteční banky. „Počítáme s dalším růstem sazeb na hypotéky,“ uvedla Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Nepodraží ale všechny hypotéky

Podle HN se změna zákona týká až smluv uzavřených od 1. ledna příštího roku. Více zaplatí také ten, komu vyprší lhůta na hypotéky, na níž je sjednaný pevný úrok. Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek předpovídá, že zrušení daňových výhod na hypotéky mírně znevýhodní investory do nových hypotečních listů. Zároveň ale odhaduje, že se do ceny hypotéky promítnou méně než 0,5 procenta, píšou LN. „Ten rozdíl bude na hypotéky nepatrný ve srovnání s pohyby úrokové sazby ČNB,“ řekl Sobíšek.

Držitel hypotéky bude mít podle LN i po reformě možnost uplatnit úroky z hypotečního úvěru až do současné výše 300.000 korun ročně na domácnost jako částku odečitatelnou od daně. Kvůli nižší sazbě daně z příjmu ale u hypotéky dosáhne menších úspor než před reformou.

Další vliv na dostupnost hypotéky bude mít reformou zvýšená nižší sazba daně z přidané hodnoty

Ta se změní ze současných pěti na devět procent. V důsledku této změny vzroste cena novostaveb. Zvyšování úrokových sazeb u hypotéky ČNB ohlásila bez ohledu na reformu. Podle analytiků by národní banka mohla zvýšit sazby o půl procentního bodu do konce roku a během příštího roku o další 0,75 procentního bodu u každé hypotéky.

Euro Hypotéky » Články

garance úroků od: 1 rok fix ...2,5%, 5 let fix ...2,79%